Novosti, Novosti
Održan webinar: “Vrednovanje znanja učenika/ca”
U petak, 15. maja 2020. godine održan je webinar na temu “Vrednovanje znanja učenika/ca” u organizaciji Međunarodnog udruženja “Interaktivne otvorene škole” (MIOS Tuzla).
Tokom webinara svoju praksu i iskustvo su podijelili panelistica dipl. ing. elektrotehnike, Jasmina Omerdić, profesorica elektro grupe predmeta u JU MS elektro-tehničkoj školi Tuzla i panelista mr.sc. matematike i fizike, profesor infromatike i tehničkog odgoja, Elvir Čajić, koji trenutno provodi nastavu u 3 osnovne škole na područiju TK: JU OŠ “Prokosovići” Lukavac, JU OŠ “Lukavac Grad” Lukavac i JU OŠ “Sveti Franjo” Tuzla.
Učesnici/e webinara su imali/e priliku da istaknu šta opažaju prilikom vrednovanja znanja kod učenika/ca. Istaknuta je zabrinutost, motivacija, zatim, vidan je zaostatak u učenju, snalažljivost, oslanjanje na pomoć roditelja.
Na koji način praktikujete vrednovanje znanja učenika/ca u posljednja dva mjeseca? Učesnici/e su istakli/e da su to testovi, kvizovi, angažman učenika/ca, izrada domaće zadaće, inidividualni zadaci, video snimci. Od nastavnika/ce do nastavnika/ce, načini vrednovanja znanja su različiti i ovise kako o angažmanu nastavnika/ca tako i u različitim okolnostima o angažmanu učenika/ca kao i podrške od strane roditelja.
Šta proces vrednovanja znanja učenika/ca izaziva kod nastavnika/ca? Učesnici/e su istakli/e da u najvećoj mjeri stvara osjećaj odgovornosti, ali i zbunjenost, neprijatan osjećaj, osjećaj nelagode i frustraciju, a kod nekih osjećaj motivacije i inspiracije za nešto novo.
Iskustvo i praksa koju su panelistica i panelista podijelili tokom webinara su se bazirali na primjenu Moodle platforme u procesu vrednovanja znanja učenika/ca pri učenju na daljinu. Panelist i panelistica su predstavili svoje iskustvo primjene izrade testa pri vrednovanju znanja učenika/ca, kviza sa objektivnim pitanjima, individualiziranih zadataka kao i mogućnosti kreiranja različitih aktivnosti koje mogu doprinijeti vrednovanju znanja učenika/ca pri učenju na daljinu ovisno o tome kako djeca uče i ovisno o njihovim individualnim sposobnostima.
Jedan od zaključaka tokom webinara je bio da, odgovor na pitanje: ”Koje metode, oblike rada i strategije primjeniti za poticanje kritičkog mišljenja učenika/ca?”, nije jedno i jedino, nego da leži u spektru mogućnosti koje pruža nastava i učenje na daljinu.
Kod provođenja vrednovanja za učenje i vrednovanja kao učenje (formativnog vrednovanja) nema potrebe strogog kontroliranja okruženja, ni u fizičkoj, a ni u virtualnoj učionici jer je naglasak na kvalitetnoj povratnoj informaciji učeniku/ci o tome kako da unaprijedi svoje učenje.
Promjena paradigme učenja i poučavanja koja se očituje u pomaku s činjeničnog znanja na razvoj kompetencija nužnih za uspješan život i rad, kao što su kritičko razmišljanje, rješavanje problema i informirano donošenje odluka, razvoj kreativnosti i inovativnosti, mora biti vidljiva i u metodama vrednovanja.
Pored usvajanja ishoda učenja putem bitnih sadržaja, naglasak treba staviti na dobrobit učenika/ca i poticanje učenja, a ne na ocjenjivanje naučenog.
Zaključeno je da se prilikom vrednovanja znanja učenika/ca treba fokusirati na funkacionalnost znanja. Ključno je imati širi pogleda na aspekt znanja koje je dijete imalo priliku usvojiti. Komunikacije sa vršnjacima i zajedničko izvršavanje zadataka ili čak samo razmjena informacija, uči učenike/ce timskom radu i imaju priliku da unaprijede svoje komunikacijske vještine. Istraživanje prilikom rješavanja zadataka, djeca uče da koriste različite izvore znanja, da koriste tehnologiju u svrhu istraživanja, da nauče koji su to relevantni izvori znanja.
Prilikom vrednovanja učenika/ca u učenju na daljinu, pomak treba biti prema višim kognitivnim nivoima koji se ne mogu vrednovati (samo) kroz provjere poznavanja sadržaja. Vrednujemo i zato da bi smo učeniku/ici dali povratnu informaciju o tome da li je ostvario/la odgojno-obrazovne ishode, ali i kako će poboljšati svoje učenje. Da bismo to postigli, moramo pratiti rad učenika/ca, poticati njihovu aktivnost i saradnju – kako s nastavnikom/com, tako i s drugim učenicima/ama. Za utvrđivanje upravo tih vještina virtualno okruženje za učenje odlično je mjesto jer se sve aktivnosti bilježe, a pitanja i komentari mogu se postavljati i nakon zadanog vremena. Svakako da i drugi učenici/e mogu odgovoriti na postavljena pitanja i probleme, što je i poželjan scenarij.
Snimak webinara možete pogledati putem linka.
Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS Tuzla) tokom mjeseca maja 2020. organizira niz webinara tokom kojih želi podržati prosvjetne radnike i radnice osnovnih i srednjih škola. Teme su kreirane na osnovu iskazanih potreba nastavnog osoblja tokom marta i aprila 2020.
Webinari su osmišljeni u vidu susreta prosvjetnih radnika tokom kojih prosvjetni radnici/e imati priliku da prezentiraju i razmjene vlastita iskustva pri poučavanju na daljinu.
Ovim putem Vas pozivamo za učešće i dijeljenje Vaše prakse sa Vašim kolegama/icama. Više detalja o temama, terminima realizacije i načinu učešća možete pročitati OVDJE.